<<<    Wróć do artykułów

Created by ARTEMIDA DESIGN

Porady architekta

30 grudnia 2019
Architektura - projektowanie - aranżacja - design

 

Schody wewnętrzne, jak sobie z nimi poradzić?

 

Wyróżniamy kilka typów schodów. Dopasowujemy je do powierzchni jaką mogą one zająć, do wysokości pomieszczeń, do stylu wnętrza oraz do budżetu jakim dysponujemy.

Mamy schody jedno-, dwu- i trzybiegowe. W schodach dwu- i trzybiegowych konieczne jest zastosowanie spocznika, co generuje wyższy koszt schodów oraz wymaga większej powierzchni.

 

Następnym czynnikiem o jakim musimy zdecydować jest zastosowanie balustrady.

W tym przypadku musimy mieć na uwadze wszystkich domowników, by zdecydować o jej potrzebie.

Konieczność zastosowania balustrady może znacząco podnieść koszt schodów. Następnym czynnikiem składającym się na koszt balustrady jest materiał z jakiego zostanie ona wykonana. Najtańszym klasycznym rozwiązaniem balustrady byłoby zastosowanie modelu z drewnianym pochwytem oraz metalowymi tralkami.

Jeśli macie ochotę na mniej klasyczne rozwiązania, a lubicie marynistyczne rozwiązania, polecamy w  takim przypadku użycie samej liny lub w połączeniu z drewnem.

 

W przypadku gdy zdecydujecie się na bardziej efektowne rozwiązanie, polecamy użycie tafli szklanej lub wycinanej laserowo blachy.

Oba te rozwiązania świetnie się prezentują przy wyborze schodów spiralnych.

 

Najtańsze schody, a zarazem wpisujące się w minimalistyczny klimat, odpowiadający osobom lubiącym naturalne, proste rozwiązania polecamy schody jednobiegowe proste. Gotowe modele wykonane na przykład z buku klejonego mozaikowo oraz stali malowanej proszkowo. Tego typu rozwiązania będą również pasować do wnętrz industrialnych przy odpowiednim doborze materiałów.

Droższą opcją będzie zastosowanie schodów ze stali nierdzewnej, natomiast najdroższą z dominującym szkłem.

 

W najtańszej, niskobudżetowej wersji polecamy użycie stopni z drewna bukowego o grubości 4 cm. Dla porównania, w niektórych wersjach dywanowych grubość stopnia sięga nawet 8 cm.

 

Najdroższą i najbardziej efektowną opcją będzie zastosowanie schodów ażurowych z użyciem podstopnic. Są to schody dekoracyjne, które będą stanowić dominantę we wnętrzu.

Z tego typu schodów możemy wyróżnić najdroższe rozwiązanie wpisujące się we wnętrza w stylu art dèco, w klimacie glamour. W takich wnętrzach proponujemy eleganckie, luksusowe rozwiązania o najwyższej jakości. Wybieramy niecodzienne rozwiązania, które często przypominają już dzieła sztuki.

Zastosowanie schodów spiralnych w takim wykończeniu spotęguje efekt glamour.

 

Świetnym zabiegiem dekoracyjnym, jak również użytkowym jest prawidłowe oświetlenie schodów, na przykład listwami ledowymi poszczególnych stopni, lub też listwy wykończeniowej. Musimy niestety przy tym pamiętać, iż jest to dodatkowy koszt.

 

Należy pamiętać, iż do ceny schodów musimy doliczyć koszt ich montażu. Będzie on niższy w przypadku klasycznych, prostych schodów jednobiegowych. Natomiast koszt będzie wzrastał przy większych, bardziej zaawansowanych konstrukcjach.

 

Schody wewnętrzne. Jak dobrać idealne schody do wnętrza i zmieścić się w budżecie?